Rowerem na zakupy. Ruszamy z akcją!

"Rowerem na zakupy" to akcja społeczna mająca na celu zachęcenie właścicieli obiektów usługowych (na początek handlowych) do stosowania bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych. Działamy poprzez namawianie samych rowerzystów do tego, aby aktywnie motywowali właścicieli sklepów do instalowania dobrych stojaków. Obecnie tylko w nielicznych sieciach sklepów czasem nawet nie we wszystkich oddziałach można spotkać bezpieczne stojaki lub jakiekolwiek stojaki. To właśnie chcemy zmienić!

Wydarzenie akcji na Facebooku: link.
Wydarzenie akcji na Google+: link.

Jak się włączyć?

To bardzo proste! Wystarczy napisać i wysłać pismo do właściciela obiektu handlowego, które odwiedzasz i o którym wiesz, że nie ma solidnych stojaków rowerowych.

Wzór takiego pisma znajdziesz tu >>>. Warto pamiętać, że to tylko wzór - dokument można zmodyfikować dostosowując go do konkretnego przypadku. Zachęcamy, aby dowiedzieć się kto w danej placówce handlowej może podjąć decyzję dotyczącą zamontowania lub zmiany stojaków i do tej osoby kierować pismo. Dzięki temu zwiększa się szansa na skuteczność takiego działania.

Im więcej pism - tym lepiej! Nasz głos dla właścicieli obiektów handlowych jest ważny, a im będzie głośniejszy, tym większa szansa na to, że zostanie usłyszany! Jesteśmy nie tylko rowerzystami, ale również klientami. To w jakich sklepach wydajemy nasze pieniądze ma dla właściciela sklepu bardzo duże znaczenie, a chętniej wydajemy je tam, gdzie można bezpiecznie zaparkować nasz jednoślad.

Jeśli zdecydujesz się wysłać takie pismo - koniecznie daj nam znać. Ułatwi to koordynowanie działań oraz sprawdzenia jakie dają one efekty.

Jak dodać lokalizację i zdjęcie już istniejących stojaków?

Pod linkiem >>> znajdziemy opis jak dodać lokalizację oraz zdjęcie już istniejących stojaków.

Pod linkiem >>> jest natomiast mapa ze zgłoszonymi sklepami.

Dlaczego przed wejściem do sklepu warto postawić solidne stojaki?

Znaczna część klientów przyjeżdża lub chciałaby przyjeżdżać na zakupy na rowerze. Możliwość bezpiecznego przypięcia jednośladu to dla nas - rowerzystów kwestia kluczowa. Jeśli sklep nie zapewni rowerzystom dobrego stojaka, to tak jakby nie zapewniał kierowcom miejsca do zaparkowania samochodu! Miłośnicy dwóch kółek to niemała i stale rosnąca grupa klientów. Inwestując w dobre stojaki tanim kosztem sklep osiąga kilka istotnych celów:

  1. Sklep buduje swoją przewagę konkurencyjną. Rowerzysta chętniej wybierze miejsce, w którym stoją solidne stojaki na rowery niż takie gdzie ich nie ma lub pozostawiają wiele do życzenia. Przekłada się to na konkretne kwoty zostawiane w kasie przez klientów-rowerzystów.
  2. Sklep buduje wizerunek swojego obiektu handlowego jako miejsca, dbającego o ochronę środowiska, prowadzącego proekologiczną politykę.
  3. Sklep ogranicza problem braku wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Powierzchnia zajęta przez jeden samochód pozwala na swobodne zaparkowanie kilku rowerów! Jest sporo klientów, którzy chętnie przesiądą się z czterech kółek na dwa, ale trzeba dać im taką możliwość tworząc solidny parking dla rowerów.

Niezależnym powodem i to bardzo zachęcającym jest zasięg w porównaniu do pieszego. Pieszy klient kupi mniej jeżeli będzie miał daleko oraz wybierze bliższy sklep. W porównaniu rowersyta wypada lepiej. W tym samym czasie jest wstanie pokować 4 razy dłuższy dystans oraz zabrać większe zakupy.

Na poniższej grafice jest przedstawiony zasięg rowersyty i pieszego w czasie 1 min.

Jaki stojak jest dobry?

Prawidłowy stojak rowerowy powinien umożliwić oparcie roweru oraz przypięcie do niego ramy i jednego koła pojedynczym zapięciem U-lock, niezależnie od typu roweru. Dobrze, jeśli ten sam stojak ponadto umożliwia przypięcie drugim zapięciem drugiego koła.

Stojak musi być też solidnie i trwale przymocowany do podłoża. Warunki takie spełnia np. stojak w kształcie odwróconej litery "U". Umożliwia oparcie i przypięcie co najmniej 2 rowerów dowolnego typu - składaków, mieszczuchów z koszykami, szosówek, górali - niezależnie od rozmiaru ramy, szerokości opony czy kształtu kierownicy. Standardowe wymiary to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Jeśli potrzeba postawić więcej stojaków, zalecana jest odległość pomiędzy sąsiednimi stojakami rzędu 1,0 - 1,5 m.

A dlaczego nie wyrwikółka?

Często spotykany na naszych ulicach prymitywny model stojaka, tzw. "wyrwikółka" albo "łamikółka", nie umożliwia przypięcia ramy. Sprawia to, że rower bardzo łatwo ukraść, pozostawiając w stojaku same koło.

Z drugiej strony, jeśli stojak umożliwia tylko przypięcie ramy, to trywialne staje się wyjęcie przedniego koła. Kto montuje takie stojaki, de facto współpracuje ze złodziejami, znakomicie upraszczając im zabór cudzej własności.

Ponadto w przypadku np. silniejszego wiatru "łamikółka", jak sama nazwa wskazuje, może uszkodzić rower, jego koło lub tylną przerzutkę.

Gdzie można dostać dobre stojaki?

Oto znani nam producenci stojaków rowerowych którzy w swoim asortymęcie mają model u-kształtne:

  1. Krosstech - (Rowerem do szkoły)
  2. "Raal" Radosław Skwirczyński - robione na zamówienie (Rowerowy Maj)
  3. "Raal" Radosław Skwirczyński - robione na zamówienie, wiaty oraz stojaki (Rowerowy Maj)
  4. ZPHU "Majsterek"
  5. Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju
  6. Komserwis (tylko modele z serii Beta, Boston, Kemi, Agora)
  7. Zano (tylko modele z serii 05.020, 05.021, 05.023, 05.024, 05.026, 05.054 i 05.055)

Jeśli znają Państwo innych sprawdzonych producentów - prosimy o informację.

Ile to kosztuje?

Pojedynczy stojak umożliwiający przypięcie dwóch - trzech rowerów to wydatek od 100 do 500 zł, w zależności od materiałów i wykończenia. W większości przypadków (sklepy, punkty usługowe, kawiarnie itp.) wystarczają jeden - dwa takie stojaki.

Chcesz zostać partnerem lub patronem akcji?

Jeżeli chcesz zostać partnerem akcji zgłoś się do nas na maila: RoweremNaZakupy@ekolublin.pl. Powiemy ci co trzeba zrobić. Z góry dziękujemy za zainteresowanie.

Pomysł na akcję zaczerpnięty z Bractwa Rowerowego z Radomia