Mapa infrastruktury rowerowej Lublina oraz okolic

Przydatne wyposażenie roweruPrzydatne wyposażenie roweru możemy podzielić na 2 części. Dodatki do roweru oraz dodatki do ubioru.
Są to tylko przykłady przydatnych rzeczy. Obowiązkowe wyposażenie w innym artykule.

Dodatki do roweru

Po pierwsze to odblaski. Opona z opaską odblaskową. Odblaski na szprych. Czy naklejki odblaskowe. Poprawiają widoczność na drodze oraz odróżniają rowerzystę od pieszego (jeżeli byśmy jechali w kamizelce odblaskowej).

Opona z wkładką antyprzebiciową. Przydatna rzecz zapewniająca nam bezpieczeństwo że nie przebijemy opony i powrotu piechotą. Każdy z większych producentów ma takie w swoim asortymencie. Zazwyczaj są w kilku rozmiarach od 1mm to 5mm

System zapięć w pedałach. Czy to noski czy zapięcia SPD, itp. Zapewniają lepszą moc na podjazdach czy na prostej poprzez możliwość podciągania pedała oraz sztywność połączenia. Do zwykłej jazdy zbędne ale osoby które przesiadają się z platform (zwykłe pedały) zawsze odczuwają korzyści płynące z tego systemu.

Dodatki do roweru

Po pierwsze okulary. Mogą być zwykłe, przeciwsłoneczne, ze szkłami nie korekcyjnymi. Zapewniają ochronę oczom od muszek, piasku, wiatru, itp. Większość uważa że są niepotrzebne ale pewnie wszystkim się zdarzyło że coś wpadło do oka podczas jazdy. Okulary są nieocenioną pomocą.

Po drugie rękawiczki. Czy to pełne czy bez palców, najlepiej z wkładką żelową. Rękawiczki nie są doceniane ale najwięcej drgań przechodzi na ręce. jeżeli mamy trwarde lub śliskie chwyty kierownicy rękawiczki bardzo pomagają. Dodatkowo w okresie chłodów czy chłodniejszych dni lata ręce szybko marzną oraz drętwieją i trzeba je ochraniać.

Nakrycie głowy. Często jest pomijane w ciepłe dni z racji że "by jeszcze bardziej grzało". Ale jest to błędne przekonanie. Nie trzeba mieć całej głowy nakrytej wystarczy opaska lub cienka chusta. Nakrycie w takie dni zapewnia wchłanianie potu. Nie spływa on nam po karku czy po czole zapewniając konfortową jazdę. Natomiast w chłodniejsze dni jest obowiązkwy zracji tego że poruszając się jest chłodniej niż idąc. Natomiast nie musi być bardzo gruby ponieważ jadąc na rowerze wytważamy więcej ciepła niż stojąc czy idąc.

Luźniejsze spodnie. Poruszając się rowerem czy biegnąc potrzebujemy luźniejszchy spodni w udach z racji pracy mięśni. Mogą być obcisłe pod warunkiem rozciągliwości. Nie każde spodnie nadające się do chodzenia będą dobre do jazdy rowerem. Radze przetestować na rowerze. Źle dobrane spodnie mogą powodować obcieranie czy też bule nóg.

Obiór ogólnie. Według uznania najlepiej nie za ciepło, na rowerze i tak się rozgrzejemy. Najlepiej coś dłuższego aby zakrywało plecy jak się będziemy pochylać. I w chłodniejsze dni zakrycie szyi.

Specjalnie nie mówie o ubraniu typowo rowerowym z racji tego że nie wszyscy w nich jeżdżą a na LRM nikt specjalnie nie będzie się ubierać.