Mapa infrastruktury rowerowej Lublina oraz okolic

[Nowinka technologiczna][FOTO][WIDEO] Bezpieczny lakier

Dzięki odblaskowemu lakierowi, rowery Lumen odbijają światło niczym kocie oczy i umożliwiają bezpieczniejszą jazdę po zachodzie słońca.
Z roku na rok coraz więcej osób porusza się po polskich miastach na rowerach. Niestety, wciąż nie możemy się pochwalić odpowiednią infrastrukturą dla tych pojazdów. Nie mamy chociażby wystarczająco dużo specjalnych ścieżek, przez co fanom dwóch kółek często pozostaje lawirowanie pomiędzy przechodniami na chodnikach lub jeżdżenie po zakorkowanych ulicach. Co gorsza, wielu rowerzystów nadal podchodzi dość luźno do kwestii bezpieczeństwa i zapomina o używaniu odpowiedniego oświetlenia czy elementów odblaskowych, stwarzając tym samym zagrożenie na drogach (w 2012 r. w wypadkach na polskich drogach zostało poszkodowanych 4435 rowerzystów, 300 z nich poniosło śmierć).

Rozwiązaniem części tych problemów mógłby być Lumen, rower firmy Mission Bikes działającej w San Francisco. To pierwszy rower fabrycznie pokrywany innowacyjnym, odblaskowym lakierem Halo Coatings. Dzięki niemu pojazd, który w ciągu dnia nie wyróżnia się niczym szczególnym (kolor grafitowy z lekko opalizującym połyskiem), po zachodzie słońca odbija światło niczym kocie oczy, nawet z 300 metrów. Rower ma kosztować 799 dolarów (około 2400 zł), obecnie na Kickstarterze trwa kampania, która ma sfinansować produkcję Lumen'a.

www.fpiec.pl (Czytaj Więcej)