Warning: date_create(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/swidnikm/public_html/mirl.info.pl/articles/amp.php on line 97
Przewożenie dziecka na rowerze
Mapa infrastruktury rowerowej Lublina oraz okolic

Przewożenie dziecka na rowerzePrzewożenie dziecka na rowerze lub jego samodzielne poruszanie się zależy od wieku dziecka.

Dziecko do lat 7

Dziecko w tym wieku możemy przewozić na 2 sposoby.

 1. W specjalnym foteliku:

 2. W przyczepce ciągniętej za rowerem:

  Przyczepki występują też w odmianach na dwoje dzieci. Przyczepka ciągnięta przez rower powinna być wyposażona w dyszel i urządzenie sprzęgowe uniemożliwiajace przewrócenie się przyczepki w przypadku przewrócenia się roweru (przepis ten nie dotyczy przyczepki jednokołowej).

  Przewożenie dziecka w przyczepce rowerowej jest bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że będziemy stosować się do zaleceń producenta wózka oraz przepisów ruchu drogowego. Co więcej, przewożenie dziecka w przyczepce rowerowej jest bezpieczniejsze niż przewożenie go w foteliku rowerowym. Dziecko jest osłonięte całą konstrukcją przyczepki, a w przypadku przewrócenia się rowerzysty, przyczepka nie wywraca się lecz pozostaje w tej samej pozycji.

Zarówno fotelik jaki i przyczepka muszą być dostosowane do przewozu dzieci (np. Pasy).

Z dzieckiem w przyczepce możemy jechać jedynie po jezdni lub drodze dla rowerów. Przepis pozwalający jeździć z dzieckiem po chodniku do 10 roku życia dotyczy tylko rodziców z dziećmi na osobnych rowerach.

Dziecko do lat 10

Dzieci do lat 10 mogą kierować rowerem pod warunkiem że:

 • są pod opieka osoby dorosłej
 • jazda odbywa się po chodniku

Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może poruszać się rowerem po chodniku.

Dziecko powyżej lat 10

Jeżeli dziecko ma ponad 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie formalne to posiadanie Karty Rowerowej.

Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może poruszać się rowerem po chodniku.

Przyczepki i dzieci od 10 roku życia

Jeżeli dziecko może samodzielnie prowadzić rower (umie + odpowiedni wiek) mamy możliwość podróżować z nim turystycznie na 2 sposoby:

 • Doczepianie rowerka na hak tworząc tym samym przyczepkę jednokołową.

  Dziecko przemieszcza się na własnym rowerku, a jak się zmęczy podczepiamy go na hol.

 • Przyczepka turystyczna (tak zwana przyczepka jednokołowa).

  Zapewniająca dziecku widoki oraz bezpieczeństwo przez pasy. Pozwala na zamontowanie sakw na przyczepce oraz pedałowanie dziecka - czyli czynny wypoczynek.
  Przyczepki są też w odmianach na dwoje dzieci.

Więcej w artykule o przyczepkach.